Luxusní pera

 
Jednou z nejvýznamnějších podmínek pokroku lidstva bylo objevení záznamu myšlenek, čili psaný zápis. Celá historie psaní je vskutku vzrušující - od klínového písma přes husí brk s inkoustem až po moderní plnící pera a propisky.

Jakkoli je dnes nejčastěji používáno kuličkové pero či rollery, najde se dost z nás, kteří rádi děláme některé věci po staru a používáme klasická plnící pera. Ale ne nutně násadku a kalamář - i v tomto ohledu technický pokrok výrazně přispěl. Moderní plnící pera jsou už něco jiného než v 19 století.

Špičkou mezi dodavateli luxusních psacích potřeb jsou značky Montblanc a S.T. Dupont.

Pokud si nevíte rady při rozhodování, který z typů pera zvolit, můžete brát ohled na několik faktorů, které pera rozlišují:
  • kuličková pera = tvrdý hrot, téměř nulová variabilita linky, inkoust na papíře zasychá téměř ihned
  • rollerball pera = o něco měkčí hrot, mírná variabilita linky na základě tlaku vynaloženého na hrot, inkoust zasychá poměrně krátce
  • fineliner pera = měkký hrot, dobrá variabilita linky, inkoust zasychá krátce
  • plnicí pera = pružný hrot, velká variabilita linky na základě tlaku vynaloženého na hrot a zvoleného úhlu, inkoust zasychá poměrně dlouho
Zajímavost na závěr:
Populární legenda praví, že NASA vynaložila milióny dolarů na to, aby své astronauty nakonec vybavila propiskami, neboť psací pera byla ve snížené gravitaci nefunkční. Legenda také praví, že sovětské protějšky se rozhodly s tímto problémem nepárat a dali kosmonautům obyčejné tužky.

Ve skutečnosti se příběh psaní ve vesmíru vyvíjel trochu jinak. Na počátku vesmírných programů používala sovětská i americká strana obyčejné dřevěné tužky. Nicméně tužky mají dost nevýhod - lámou se, při psaní odlétává prach, jsou hořlavé.

Paul C. Fisher a jeho společnost Fisher Pen Company vynalezl to, co dnes známe jako Space Pen. Vesmírné pero musí přežít silné výkyvy teplot, psát pod vodou i psát vzhůru nohama. Používá se při letech do vesmíru do dnes.